Behandling med mobilen

I veckan hade vi besök av ett företag som arbetar med digitala verktyg för diagnos, vård och eftervård av beroende på distans. Företaget, Kontigo Care, har blivit nominerade och vunnit priser för sin innovation.

- Även om deras digitala verktyg var framför allt inriktade på alkohol- och spelmissbrukare, vilket inte är vår primär målgrupp så tycker vi det intressant att följa och få idéer  om hur vi kan använda oss av ett digitalt stöd för våra ungdomar säger Jonas Stridsman, behandlings- och kvalitetschef på Lejongruppen AB.

Digitala verktyg som en del i behandling är på stark frammarsch och utvecklingen går snabbt och många gånger är det nog lättare för våra ungdomar att få stöd via sin mobil än att ”ta ett samtal”.  Vi tror innovativa eHälso-lösningar är en del av morgondagens beroendevård.